6 yaşındaki çocuk

6 yaşındaki çocuk, yaptığı hata ile evine haciz getirdi

6 yaşındaki çocuk, ailesini büyük bir bataklığa sürükledi. Akıllı telefonlar giderek hayatımızın en vazgeçilmez parçası haline gelirken küçük yaştaki dostlarımız da bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. Çocukların cep telefonuyla geçirdikleri gün içerisindeki onlarca saat, mobil bağımlılık gibi, anne ve baba için şikayet konusu olabiliyor. Bazen de aileyi büyük ölçüde maddi açıdan zarara sokan harcamalar soruna dönüşebiliyor. Bunun son örneği ABD’den geldi.

6 yaşındaki çocuk, oyun içi alışverişe 16 bin dolar harcadı

Paylaşılan habere göre, George Johnson isimli 6 yaşındaki çocuk, annesinin kredi kartını izinsiz kullanarak 16 bin dolar harcadı. Temmuz ayında yapılan harcama iPad cihazı üzerinden gerçekleştirildi. Sonic Forces oyununda 1.99 dolardan başlayıp 99 dolara kadar alışveriş yapılabiliyor. Küçük çocuğun toplamda yapmış olduğu harcama bir servet değerinde ve tamamı da maalesef oyun içi satın alma.

6 yasindaki cocuk sonic forces oyununa 16 bin dolar harcadi 1 1-oyun-denince

Koronavirüs pandemisi nedeniyle evden çalışan anne, çocuğunun bir günde tam tamına 25 adet satın alma ile 2.500 dolar harcadığını fark ettiğini ancak bu oyunların, çocukların bir şeyler satın almasını sağlamak için tasarlandığını ve kendini yetiştirmiş olan bir insanın oyun içinde bulunan sandık için 100 dolar harcamayacağını söylüyor.

Anne Jessica, toplam harcamanın 16 bin dolara ulaştığını temmuz ayında fark etti, dolandırıldığını sandı ve dava açtı. Ancak anne Jessica’nın Apple ile iletişime geçmesi ekim ayını buldu. Özel bir şirketten tutulan ajanın olayları incelemesi sonucunda sorumlunun 6 yaşındaki çocuk olduğu anlaşıldı.

6 yaşındaki çocuk Apple

Buna karşılık anne Jessica, oğlunun harcadığı 16 bin doların gerçek olduğunu anlamadığını belirtti. Apple ise dolandırılma suçlamasını reddederek parayı geri ödemeyeceklerini bildirdi. Oyun içi alım-satımların isteğe göre kapatıp açılabilir olduğundan haberi olmayan anne Jessica ise: “Bunun için bir çözüm olduğunu bilseydim oğlumun 16 bin dolar harcamasına izin vermezdim.” açıklamasında bulundu. Ancak talihsiz anne, tüm bunlara rağmen dolandırıldığını iddia ediyor.

Sürecin sonunda ne oldu?

Sürecin sonunda, 6 yaşındaki çocuğun Sonic Forces oyunu için toplamda 16 bin dolar harcaması sebebiyle ailenin yaşadığı eve ipotek koyuldu.

Bu olay ne yazık ki ilk vaka değil ve son olacak gibi de değil. Haziran ayında bir baba, kızının Roblox oyununa  6 bin dolar harcadığını fark etmişti. Ayrıca bir genç, FIFA’ya 8 bin dolar harcama yapmıştı ve harcamanın yanlışlıkla olduğunu ve farkında olmadığını belirtmişti. 11 yaşındaki bir başka küçük çocuk, iki hafta süresi boyunca FIFA mikro ödemelerine yaklaşık 7 bin 500 dolar harcamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Oddworld: New 'n' Tasty

Epic Games Store'da Oddworld: New 'n' Tasty şimdi ücretsiz

Next Article
Riot Games

Riot Games yeni bir MMO oyunu üzerinde çalışıyor